DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3490150,05%
Adıyaman
25°

AÇIK

04:45

İMSAK Vakti

KURANI KERİMİ ÖĞRENMEMİZ LAZIM ANCAK !

KURANI KERİMİ ÖĞRENMEMİZ LAZIM ANCAK !

Değerli Kardeşlerim Kuranı öğrensek yetmez, Kur’an'ı okusak yetmez, Kur’an'ı anlasak yetmez ancak bununla beraber yaşarsak (onunla amel edersek) tamam olur.

ABONE OL
18 Eylül 2022 20:23
KURANI KERİMİ ÖĞRENMEMİZ LAZIM ANCAK !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değerli Kardeşlerim Kuranı öğrensek yetmez, Kur’an’ı okusak yetmez, Kur’an’ı anlasak yetmez ancak bununla beraber yaşarsak (onunla amel edersek) tamam olur. Kur’an’ı Yaşamamız için mutlaka Kur’an’ı öğrenmemiz okumamız ve anlamamız lazım Kur’an’ın sunduğu iman amel yaşama usulü olmadıkça öğrenmenin, okumanın bir niniden öteye geçmez durum ortada yaşamak için anlamak Ve yaşamak lazım. Hepsiyle beraber iman olmadıkça ALLAH nezdinde her amel ahirette karşılığı yoktur. (Tabiki dünyada bir çok işin amelin makam, menfaat fakirlik veya zenginlik gibi karşılığı olabilir.) Rabbim bizlere Kur’an’ı öğrenmeyi, okumayı, anlamayı illede yaşamayı nasip eylesin. AMİN.

Rabbimizin Kur’an-ı Kerim’de bize öğrettiği dualarla Allah’ın isimleri ile yalvarmamızı yakarmamızı dua ve niyazda bulunmamızı emretmektedir Bunun dışındaki istek ve arzuların duaların hiçbir tanesinin Allah’ın rahmetinden Üstün olmadığını bize güzel bir şekilde sunmaktadır.

Değerli kardeşlerim Eğer dualarımızın kabul gurmesi için rabb’imizden istediğimiz bir ihtiyacı bir dileği bir duanın kabul olması için mutlaka doğru istememiz ve doğru bir şekilde söylememiz lazım her istediğimiz duanın arkasında Amin dememiz lazım. İnşallah maşallah demememiz lazım bunların nerelerde kullanmamızı bilmek lazım.

Allah resulü sallallahu aleyhi ve sellem rabbimizden bir şey isterken onu net bir sözle isteyin inşallah maşallah demeyin hadisi var isteklerin duaların ihtiyaçların karşılık bulması için bütün duaların arkasında mutlaka Amin deyin. Ağız alışkanlığıdır diye her duanın arkasında inşallah demenin doğru olmadığı Amin dememiz en doğru olduğudur.
Amin demenin manası: Allah’ım kabul eyle.

İnşallah demenin manası: Allah izin verirse ister yapsın ister yapmasın gibi birde gelecekle ilgili bir sözün yerine gelmesi bir işin yapılması bir amelin uygulanması için inşallah denilir Yani yarın saat 12.00’de sana emanetini getireceğim inşallah yarın akşam bir yerde buluşalım inşallah inşallah kelimesi gelecekle ilgili yapılacak olan işler için sözler için söylenir.

Maşallah kelimesinin anlamı ise Oğlan üstü Allah’ın her nimetine ve bütün güzelliklere maşallah denilir Mesela bu çocuk Maşallah ne kadar güzel maşallah eviniz çok güzel maşallah bahçeniz çok güzel bu örnekleri çoğaltabiliriz. Yanlış yaptığımız duaların kabul görmemesi bizden kaynaklanan yanlış dileklerde bulun ma olayıdır hele hele Allah’tan bir şey isterken kendiniz de Allah arasına Bir nesneyi bir makamı bir şahsı koyarsanız bu hiçbir zaman kabul görmez sonra da neden Dualarım kabul olmuyor deme hakkımız yoktur.

Rabbim bana, aileme, çocuklarıma ve tüm mümin kardeşlerime sağlam bir iman ve doğru bir istikamet sabırla yerine getireceğim Salih ameller nasip eyle Amin cümle mümin kardeşlerime sağlık sıhhat afiyet nasip eyle bana ve aileme ve tüm mümin kardeşlerimin ailelerine sağlık sıhhat afiyet nasip eyle mutlaka bizi imtihan edeceksin ya Rab imtihanımızı kolay eyle razı olduğun kullarından eyle cennete koyacağın kullarından eyle amin her türlü kötülükten kötü amellerin şerrinden Kabir azabından Cehennem azabından cümlemizi muhafaza eyle Amin ya müin ya rabbel alemin vesselam.

Mezarlık Camisi imam hatibi Mehmet Tahir Durmuş Hoca.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.