DOLAR 28,9303 0.04%
EURO 31,3146 -0.12%
ALTIN 1.881,81-0,13
BITCOIN 1208791-0,01%
Adıyaman
17°

PARÇALI BULUTLU

17:15

AKŞAM Vakti

Muhtar Aydıngüzel: Maalesef Besni’miz sınıfta bırakıldı

Adıyaman'ın Besni ilçesi Korupınar Mahalle Muhtarı Cengiz Aydıngüzel, Besni’nin eğitim, organize sanayi, ulaşım ve turizmdeki eksikliklerine yönelik açıklamada bulundu.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muhtar Aydıngüzel, yaptığı açıklamada, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir Besni bırakabilmemiz için kanaatimce dört etken vardır. Eğitim öğretim, organize sanayi, ulaşım ve turizmdir. Maalesef Besni’miz hepsinde sınıfta bırakıldı.” dedi.

Besni’nin eğitim, ulaşım, organize sanayi ve turizmdeki eksikliklerine değinen muhtar Aydıngüzel, ilçenin bu konularda sınıfta kaldığını dile getirdi.

Gelecek nesillere yaşanabilir bir ilçe bırakabilmek için dört etken olduğunu söyleyen Aydıngüzel,şöyle devam etti:

“Besni ilçemizin merkez mahallelerinden biri olan Korupınar Mahallesi Muhtarı ve Besnili bir yurttaş olarak Besni sorunlarını dert edinmeyi kendimize görev addetmiş bulunmaktayım. Gelecek nesillere yaşanabilir bir Besni bırakabilmemiz için kanaatimce dört etken vardır. Eğitim öğretim, organize sanayi, ulaşım ve turizmdir. Maalesef Besni’miz hepsinde sınıfta bırakıldı. Besni Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi çok büyük bütçe ile Erdemoğlu ailesi tarafından yapıldı. Ancak Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Besni’ye bölüm verilmediği veya MYO’da bölümler kapatıldığı için cazibesini yitiren Besni’de bölümlerin kontenjanı boş kaldı.”

“OSB’de parsellerin bir kısmı ölü yatırımlara tahsis edildi”

Organize Sanayi Bölgesindeki eksikliklere de değinen Aydıngüzel, “Yıllardır bitirilmeyen ve tam faaliyete geçirilmeyen Besni Organize Sanayide kamulaştırma, alt yapı, yol, su, doğalgaz vs. işler için astronomik bütçeler harcamış olup parsellerin bir kısmı ölü yatırımlara tahsis edilmiştir. Faaliyetleri olmadan boş binalara dönüştürülmüştür. Besni OSB altıncı bölgede yer almasından dolayı her ay 3-5 arasında yatırımcı gelmekte ancak maalesef arsa olmadığı gerekçesiyle yatırımcılar geri çevrilmektedir. Besni sanayisi eğitim gibi yine yokluğa mahkum edilmektedir.” şeklinde ifade etti.

“Ulaşım ve turizmde sınıfta kaldık”

2020 yılında olmamıza rağmen yol sorunlarının hala devam ettiğini aktaran Aydıngüzel, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Ulaşımda da Besni 2020 yılı olmasına rağmen maalesef sınıfta kalmış, Besni’mizin her üç girişinde de yollar bitmemiştir. Turizm konusuna gelirsek Sayın Kaymakamımız Nazlı Demir hanımefendi ilgileri ile bir atılım yapacaktır, daha önce dönemlerde Kızılin Köprüsü, Fırat Vadisi, Sugözü Tabiat Parkı, Sofraz Anıt Mezarları, Besni Kalesi, Kurşunlu Camii ve çevresindeki tarihi eserler ihmal edildi ancak artık turistik amaçla değerlendirileceği konusunda umutluyum. Üzülerek belirteyim ki tarihimiz yokluğa ve yıkıma maruz kalmıştır. Yıkık Besni tarihi ile övünmektense ayağa kalkmış Besni tarihi ile övünmeliyiz. Geçmişte yapılmadı. Biz yurttaşların Besni ve tarihiyle dertlenip, kamuoyu oluşturup, eksiklikleri tamamlayıp, gelecek nesillere güzel bir Besni bırakması hepimizin vazifesidir. Bu konularda yurttaşı, yöneticisi, siyasetçisi, eğitimcisi ve esnafı ile hep beraber birlik içinde çalışmalıyız. Zaman; çalışma zamanı, doğruları söyleme zamanıdır. Hep beraber birlik içinde gayret göstereceğiz.”

Kaynak : PHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.