DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2027265-6,83%
Adıyaman
21°

HAFİF YAĞMUR

04:27

İMSAK Vakti

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

Arap ülkeleri İsrail devletinin kurulduğu 1948 yılından beri İsrail ile girdikleri her savaşı-ABD ve İngiltere’nin desteği nedeniyle- kaybettiler. Bu kaybetme sendromu Araplarda hatta bütün İslam dünyasında öğrenilmiş çaresizliğe neden olmuştur.

ABONE OL
2 Nisan 2024 00:40
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğrenilmiş çaresizlik, kişinin geçmişteki deneyimleri ve başarısız sonuçlarla karşılaşması durumunda ortaya çıkan bir ruh halidir. Tekrarlanan çaresizlikler insanın motivasyonunu olumsuz etkiler.

Fil hikâyesi ile öğrenilmiş çaresizliği ne olduğunu görelim. ..

Hindistan’da filleri yetiştirmek için, onları küçükken kalın bir zincirle bir kazığa bağlarlarmış. Tabi bu yavru filin zinciri koparabilmesi, kırabilmesi ya da kazığı söküp atabilmesi mümkün değildir. Küçük fil önceleri bundan kurtulmak için tüm gücüyle uğraşır, defalarca dener ama sonucu değiştiremez, özgürlüğüne kavuşamazmış.

Yıllar geçip fil kocaman olur…

Bağlı olduğu kazığın ve zincirin onlarca katına gücü yetmeye başlar. Ama fil asla böyle bir girişimde bulunmaz. Çünkü o özgür olamayacağına inanmıştır. Artık kırılmayan şey, filin zinciri değil inancıdır. Bizler buna psikolojide öğrenilmiş çaresizlik diyoruz.

Öğrenilmiş çaresizlik hayvanlar ve sömürge kültürünün etkisiyle beyni dumura uğramış kesimler için geçerliolabilir; ancak düşünce yetisini kaybetmeyenler için her zaman bu engeli aşma potansiyeli vardır. Gazze’de bir avuç yiğidin verdiği kahramanca mücadele bunun bir örneğidir.

İnsan kalan vicdan sahibi insanlar, bu Siyonist canileri protesto etmekte, İsraile yardım edenleri lanetlemektedirler.
Günümüz İslam dünyası İsrail’in bu pervasız tutumu karşısında tam bir öğrenilmiş çaresizlik sendromu yaşamaktadır. Üzerlerine sanki ölü toprağı serpilmiş, kimseden caydırıcı bir tavır yok. İslam dünyası bu öğrenilmiş çaresizlik hipnozundan bir an önce kurtulmalıdır.

İsrail, fes atçılığı ve bozgunculuğu yüzünden gittiği her ülkeden kovuldular, son olarak geldikleri Filistin’de de kovulmaya ramak kalmıştır. . İsrail’in bu saldırgan tutumu ve ham hayallerinden biri olan Arz-ı mevud(Vaad edilmiş) topraklar Fırat ve Nil nehri arası topraklar- bu topraklar Türkiye’nin güney illerini de kapsar- İsrail’in tehdidi altındadır. Dolaysıyla bu iş sadece Gazze ile sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Bu iki nehir arasındaki her ülke çeşitli bahanelerle iç çatışmaya sürüklenecek, daha sonra bu ülkeler birbiriyle savaşa girecektir. İsrail onun için bu kadar pervasızca davranıyor. Çeşitli bahaneler öne sürerek Filistin’de kadın, çoluk çocuk, yaşlı demeden gördüğü her canlıyı katlediyor. İsrail’in saldırgan tutumu karşısında erken önlem alınmazsa bu ateş önce çevre ülkeleri saracak ve dalga dalga yayılacaktır. Özellikle bu zulmü görmezlikten gelen iktidarların sonu çok hazin olacaktır. İsrail’in kendileri dışında kimseye hayat hakkı tanımaması, çıkarı için her türlü alçaklığı yapacaklarını, necip Fazıl’ın ifadesiyle, kendi yumurtasını pişirmek için dünyayı ateşe vermekten çekinmezler. İsrail, ateşle oynuyor ve adım adım kendi sonunu hazırlıyor maalesef.

Bu savaşta olmaz denilen ne varsa hepsi oldu. Hastaneneler, camiler bombalandı. Kadın, çocuk, yaşlı demeden herkese ateş açıldı, öldürdüler, işkence ettiler. İsrail bu tutumu ile soykırım suçu işledi ve işlemeye devam ediyor, onun için bu savaşa müdahale edilmeli. İsrail durdurulmazsa yarın çok geç olabilir. İslam dünyası uyanmalı, bu öğretilmiş çaresizlik sendromundan bir an önce kurtulmalıdır.

Zalimler lüks hayat yaşarken sırça köşklerde

Ümmetin çocukları ekmek arıyor çöplerde.

Sabilerin feryadı arşı alaya yükseldi

Kaldırsın bu hüzün seli artık, onları düştüğü yerde.

Mahmut ÖTELEŞ
Uzman Eğitimci

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

This will close in 20 seconds