DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21126210,10%
Adıyaman
35°

AÇIK

12:34

ÖĞLE Vakti

SANKO Sanat Galerisi’nde ‘Ex Libris’ sergisi açıyor

SANKO Sanat Galerisi’nde, sanatçı Bayram Bozhüyük tarafından yarın, Gaziantep’te ilk defa Ex Libris sergisi açılacak.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SANKO Sanat Galerisi’nde, sanatçı Bayram Bozhüyük tarafından yarın, Gaziantep’te ilk defa Ex Libris sergisi açılacak.

Bayram Bozhüyük tarafından, 27 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında açık kalacak dördüncü kişisel sergisinde, grafik illüstrasyon çalışması 40 eserinin yer alacak.

Koronavirüs salgını riski dolayısıyla açılış töreni ve kokteyl düzenlenmeyeceğini belirten Bozhüyük, “Eks Libris genellikle kitap kapağının iç tarafında veya ilk sayfalardan birinin üstünde bulunan kitap etiketin veya sahiplik ifadesini tanımlamak için matbaanın ilk dönemlerinde sıkça kullanılan baskı resim teknikleriyle çoğaltılabilen grafik eserlerdir. Ex Libris’te konular Ex Libris’i yapılan kişinin karakteristik özelliklerine, yaşam tarzına, yaptıklarına ve eserlerine göre, seçilmektedir. Ex Libris, kitabın kartviziti ya da tapusudur. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Ex Libris, yer aldığı kitabın değil kitap sahibinin bir göstergesidir. Ex Libris aynı zamanda önemli bir iletişim aracıdır. Bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, günümüzde estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Bu konuda ülkemizde ve dünyada önemli çalışmalar yürüten sanatçılar bulunmaktadır. Ex Libris’ler kitap imgelerine sadık kalınması amacıyla halen küçük ebatlarda çalışılmaktadır” dedi.

Bozhüyük, sergide dünya kültürüne mal olmuş ünlü gezgin ve bilimsel keşiflere imza atmış kişilerin Ex Libris çalışmalarının bulunduğunu ifade ederek, “Coğrafyadan, fizik ve biyolojiye birçok katkıda bulunmuş kişilere atıfta bulunmak ve bu kişilerin yaşam öykülerinin izleyiciler tarafından merak duyulması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Bayram Bozhüyük kimdir?

İlköğretim ve Lise eğitimini Gaziantep’te tamamlamıştır. 2001-2005 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümünde Lisans Eğitimini tamamlamıştır. Ardından özel sektörde ajans yöneticiliği yapmıştır. 2011 – 2014 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Grafik Tasarım bölümünde tezli yüksek lisansını tamamlamıştır.  2015 yılında Gaziantep Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümünde göreve başlamıştır. 2016- 2020 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Grafik Bölümünde Sanatta Yeterlik/Doktora eğitimini tamamlamıştır. Gaziantep Üniversitesi’nde grafik bölümünde akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Görev yaptığı fakültede tasarım içerikli birçok uygulamalı ve teorik içerikli ders vermektedir. Değişik teknikler ve malzeme türleriyle illüstrasyon çalışmaları yapmaktadır.

 

Kaynak : PHA


Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.