DOLAR 33,0541 0.62%
EURO 36,0334 0.47%
ALTIN 2.562,590,53
BITCOIN 19107001,22%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

İMSAK Vakti

Sosyal Güvenlik Uzmanı Kurt: İstihdama dönüşe prim desteği var

Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt, koronavirüsün ekonomi ve istihdama etkisini azaltmak için 7256 sayılı Torba Kanunla önemli destekler getirildiğini söyledi.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurt, yazılı açıklamasında, koronavirüsün ekonomi ve istihdama etkisini azaltmak için getirilen 7256 sayılı Torba Kanun desteğine ilişkin, “Bu desteklerden birisi de istihdama dönüş prim desteği olup eski çalışanların işe dönmesine destek veriyor. Özel sektör işverenleri, bu destek kapsamında bildirdikleri sigortalıların ilgili aydaki prim ödeme gün sayılarının 44,15 TL ile çarpılması sonucu bulunacak tutar kadar destekten yararlanabilecektir. İşverenlerin yararlandıkları destek tutarları, kurumumuza her ay ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır.”dedi.

Kurt, şöyle devam etti:

“İstihdama dönüş prim desteği, torba kanunda Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilerek veya bildirilmeksizin istihdam edilip iş veya hizmet sözleşmesi 01.01.2019 ile 17.04.2020 tarihlerinde ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında sona erenler ile SGK’ya bildirilmeksizin çalışanların en son çalıştıkları iş yeri işverenine başvurmaları ve bu işverenler tarafından fiilen çalıştırılmaları halinde işverenlere fesih yapılamayacak süreyi geçmemek üzere her ay sağlanacak destek olarak getirilmiştir.

Bu destekten 01.12.2020 tarihinden itibaren, fesih yasağı süresince yararlanılacaktır. Sigortalı, hizmet sözleşmesinin sona erdiği ya da halihazırda çalışmakta oldukları en son özel sektör iş yerine başvurusunu yazılı veya sözlü yapılabilecektir. Bu nitelikteki sigortalıların sosyal güvenlik il müdürlükleri sosyal güvenlik merkezlerine başvurmasına ve herhangi bir belge ibraz etmelerine gerek bulunmamaktadır.”

Sigortalı yönünden yararlanma şartlarını aktaran Kurt, “Torba kanunla yapılan düzenlemeye göre; iş veya hizmet sözleşmelerinin 1.1.2019 ila 17.4.2020 tarihlerinde ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında sona ermesi veya Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeksizin çalışanların 1.12.2020 tarihi itibariyle istihdam edilmeye devam etmesi.

İş veya hizmet sözleşmelerinin sona erdiği ya da halihazırda çalışmakta oldukları en son özel sektör iş yeri işverenine 1.12.2020 ila 31.12.2020 tarihleri arasında başvuruda bulunulması.

1.12.2020 ila 31.12.2020 tarihleri arasında işe alınması.1.10.2020 tarihi itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı olmaması.

Sigortalının özel sektör işyeri işverenine başvurduğu tarih itibarıyla sosyal güvenlik kuruluşlarından emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanmamış olması. Sigortalının özel sektör iş yeri işverenine başvurduğu tarih itibarıyla yabancı olmaması. Sigortalının fiilen çalıştırılması, gerekmektedir.”şeklinde ifade etti.

Kurt, işyeri yönünden “İstihdama dönüş prim desteği”nden yararlanmaya ilişkin şartları şöyle sıraladı:

“Özel sektör işvereni olması. Destekten yararlanılan sigortalı sayısının yarısını destek süresinin bitiminden itibaren destekten yararlanılan ortalama destek süresi kadar çalıştırması,şartlarının birlikte sağlanması gerekmektedir.

İşverenlerin bu destekten yararlanabilmeleri için e-SGK kanalıyla başvuruda bulunması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumuna ayrıca başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır.İşverenler bu destekten yararlandıkları sigortalı için aynı ayda diğer sigorta prim teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamaz. Bu nedenle hangi teşvikin avantajlı olduğunun dikkate alınması gerekmektedir.” 

Kaynak : PHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.