DOLAR 32,1736 -0.2%
EURO 35,0324 0.07%
ALTIN 2.413,52-0,17
BITCOIN 2198058-1,34%
Adıyaman
24°

KAPALI

03:21

İMSAK Vakti

TÜDKİYEB Başkanı Çelik: Ormanlarımız koyun ve keçiye açılmalı

Türkiye Damızlık ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, orman alanlarının küçükbaş hayvan otlatılmasına açılmasını isteyerek, “Ormanlarımızın tamamı otlatılmaya açık olursa bizim yem açığımız ortaya çıkmaz” dedi.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜDKİYEB Karadeniz Bölgesi İl Birlik Başkanları İstişare ve Dayanışma Toplantısı Samsun’da gerçekleştirildi.TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik Başkanlığında düzenlenen toplantıda, küçükbaş hayvancılık sektörünün sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

Burada açıklama yapan Başkan Nihat Çelik, sözlerine Karadeniz Bölgesinde yaşanan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta yaşanan sel ve su baskınlarında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar dileyerek başladı.

Başkan Nihat Çelik, kuraklık nedeniyle meraların kuruduğunu ifade ederek, yaşanacak yem açığının önüne geçmek için orman arazilerinin otlatılmaya açılması yönünde tavsiyede bulunarak, “Orman arazileri üzerindeki küçükbaş hayvan otlatılmasına yönelik kısıtlar kaldırılarak koyun ve keçi yayılımına açılmalıdır” dedi.

“Ormanlarımız otlatmaya açık olursa bizim yem açığımızda ortaya çıkmaz”

Ormanların otlatılmaya açılmasıyla yem açığının azalacağını, kesif yem hammaddelerinde de dışa bağımlılığın düşeceğini dile getiren Çelik, “Küçükbaş hayvan beslenmesinde orman ve meralar çok önemlidir. Ülkemizde iklim değişikliğine bağlı yaşanan kuraklık sonucu mevcut meralarımızdaki verim kayıpları nedeniyle oluşan kaba yem ihtiyacı, uygun olan ormanlık alanların kontrollü olarak küçükbaş hayvancılığa açılması ile telafi edilebilir. Bilindiği üzere ülkemiz, kesif yem hammaddelerine olan talebi ithalat yoluyla karşılamak zorunda kalmaktadır. Beslemede kaba yem gereksiniminin yeterli olarak karşılanması kesif yeme olan ihtiyacı azaltacak, dışa bağımlılığımızı da en aza indirecektir. Ormanların otlatılmaya açılması bu açıdan büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla eğer ormanlarımız otlatmaya açık olursa bizim yem açığımızda ortaya çıkmaz” ifadelerini kullandı.

“Kente göçü önleyecek”

Bu durumun kırsaldan kente göçü de önleyeceğini de dile getiren Çelik, “Geçimini hayvancılıktan sağlayan orman köylüsü, hayvanlarını en ideal ve ekonomik biçimde yetiştirmek için çalışmaktadır. Özellikle bitkisel üretimin mümkün olmadığı bazı orman köylerinde ormanların yayılıma açılmasıyla küçükbaş hayvan yetiştiriciliği orman köylüleri için önemli bir gelir kaynağı haline gelmektedir” diye konuştu.

“Karadeniz’de küçükbaş hayvan sayısı artırmalıyız”

Karadeniz’in mera açısından Türkiye’de üçüncü bölge olmasına rağmen hayvan sayısı bakımından düşük olduğunu ifade eden Çelik, “Cumhurbaşkanımızın nüfus başına bir küçükbaş hedefini yakalamamız için Karadeniz’de hayvan sayısını artırmalıyız. Kırmızı et açığını kapatmak için bizim daha çok üretim yapmamız lazım.  Küçükbaşta kırmızı et üretimini yüzde 25’in üzerine çıkaracağız. Böylece kırmızı et açığını küçükbaş ile kapatmış oluruz” dedi.

 

Kaynak : PHA
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.