DOLAR %
EURO %
ALTIN 2.418,690,04
BITCOIN 2171838-2,46%
Adıyaman
°

02:00

İMSAK Vakti

Tutdere, Bakan Gül’e, Adıyaman Ceza İnfaz Kurumu yapımını sordu

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Plan ve Bütçe görüşmelerinde, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e,

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Kurulunda Bütçe ve Kesin Hesap Kanunu’nun görüşmeleri hız kesmeden devam ediyor.

Adalet Bakanlığı’nın görüşmeleri sürerken söz alan TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere,  TBMM Plan ve Bütçe görüşmelerinde, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Adıyaman Ceza İnfaz Kurumunu ne zaman yapacaksınız?” diye sordu.

Cezaevi ile ilgili mağduriyetleri dile getirmişti

Tutdere, geçtiğimiz haftalarda yapılan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığı’nın bütçe ve kesin hesap görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı’na, Elazığ depreminden sonra Adıyaman’daki kapalı cezaevinin yıkılma aşamasına geldiğini ve tahliye edildiğini, buradaki 814 tutuklu ve hükümlünün çevre illere gönderildiğini, personellerin zorunlu şekilde başka illere tayin edildiğini, hem tutuklu ve hükümlülerin hem de cezaevi personellerinin aileleriyle birlikte mağdur edildiğini dile getirmişti.

Bu defa Genel Kurul’da gerçekleşen görüşmelerde aynı sorunları yineleyerek Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Adıyaman Ceza İnfaz Kurumu’nun ne zaman yapılacağını sordu.

Yapım ihalesini 2021 yılı ilk çeyreğinde yapacağız!

Adalet Bakanı Gül, konuya ilişkin verdiği yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Adıyaman ilinin ceza infaz kurumu ihtiyacının karşılanması amacıyla 1 adet L Tipi ve 1 adet Açık Ceza İnfaz Kurumu yapımı 2020 yılı yatırım programında yer almaktadır. Bu amaçla yapılan araştırmalar sonucu Merkez ilçe, Hacıhalil Köyü, 29 no’lu parsel kayıtlı 229 bin 800 m2 yüzölçümlü arazinin yerinde yapılan incelemesi sonucu uygun görülmüştür. Proje çalışmaları devam eden kurumun yapım ihalesi 2021 yılı ilk çeyreğinde yapılması planlanmaktadır.” dedi.

“Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz!”

Bakanın cevabını değerlendiren Tutdere, “Adıyaman’da binlerce vatandaşımızın mağduriyetine neden olan bu cezaevi yapımının belirsizliğinin Adalet Bakanı’nın yazılı açıklamasıyla bir nebze olsun ortadan kalkmış olması ilimiz adına sevindiricidir. Ümit ediyoruz ki Sayın Bakan’ın belirtmiş olduğu takvimlerde yapım işi ihalesi yapılarak bir an evvel çalışmalara başlanır ve vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilir. Kendilerine teşekkür ediyor, cezaevi yapımıyla ilgili iş ve işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için vatandaşlarımız adına konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtiyorum.” diye ifade etti.

 

Kaynak : PHABu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.