DOLAR 32,8007 0.01%
EURO 35,2147 0.01%
ALTIN 2.447,64-0,40
BITCOIN 21741490,48%
Adıyaman
35°

AÇIK

12:32

ÖĞLE Vakti

Tutdere’den Sağlık Bakanı Kocaya: Afirka’nın çoğu ülkesine hastane yaptık diye övünüyorsunuz, ancak Adıyaman’ı unuttunuz

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Bakan Koca'ya,

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri gerçekleştirildi.

Görüşmeler sırasında, Adıyaman’da tek hastane bulunması ve bütün hastaların iç içe geçmiş olması nedeniyle hastanenin Kovid-19’a kaynaklık eden bir yer haline geldiğini ifade eden TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Bakan Koca’ya, “Afrika’nın çoğu ülkesine hastane yaptık diye övünüyorsunuz, ancak Adıyaman’da yıktığınız devlet hastanesinin yerine bütün taleplerimize rağmen hala yenisini yapmadınız. Adıyaman 150 yataklı devlet hastanesini istiyor.”dedi.

“Sağlıkçıların özverili çalışmalarına rağmen Adıyaman’da koronayı durduramıyoruz”

Korona savaşında mücadele eden sağlık emekçilerine teşekkürle başlayan Tutdere, “Adıyaman Bakanlığınız tarafından, sizin tarafınızdan da çok yakinen takip ediliyor. Hatta kamuoyuna yapmış olduğunuz birtakım açıklamalarda virüsün en yaygın olduğu ve vaka sayılarının en yüksek olduğu iller arasında yer aldığını belirttiniz. Adıyaman’da özellikle Kurban Bayramı’ndan sonra, bütün aylar bazında baktığımızda sürekli vakaların yükseldiğini ve hasta sayısının arttığını görmekteyiz. Sağlık çalışanlarımızın bütün özverili çalışmalarına rağmen, bütün gayretlerine rağmen Adıyaman’da maalesef koronayı durduramıyoruz.

Bunun sebeplerinden bir tanesi de Sayın Bakanım, Adıyaman’daki sağlık tesislerinin yetersizliğidir. Adıyaman’ın nüfusu yaklaşık 630 bin. Ancak Adıyaman merkezde sadece 400 yataklı bir hastanemiz var. Bu hastane pandemi hastanesi olarak hizmet veriyor. Bu hastanede hem kovidli hastalar hem de diğer hastalara hizmet verilmektedir. Dolayısıyla kovidli hastalarla, diğer hastalar aynı acili kullanmakta, aynı bekleme salonlarını kullanmakta, aynı yerlerde filmleri ve röntgenleri çekilmektedir. Hastane Adıyaman’da aslında kovide kaynaklık yapan bir yer haline gelmişti. Daha sonra biz bunu ifade ettikten sonra oraya bir denetim heyeti gönderdiniz. Ama ondan sonra 400 yataklı hastanenin fiziki koşullarında bir çalışma yapıldı mı, yapılmadı mı? Adıyaman kamuoyu da bunu merak ediyor.

Aslında Adıyaman’da acilen yapılması gereken şey: Adıyaman’daki hastanenin ya bahçesine ya da yakın bir yerine kovid hastalarını karşılayacak ve bu sistemi birbirinden ayıracak mekanizmaların oluşturması. Burada sahra hastanesi benzeri bir yapılanma olabilir. Eğer bu yapılırsa Adıyaman’daki vakaların sayısı daha rahat kontrol altına alınacaktır.”şeklinde açıklamalarda bulundu.  

“150 yataklı devlet hastanesinin çalışmalarına bir an evvel başlanmalıdır”

Adıyaman’ın yıllardır beklediği devlet hastanesinin hala yapılmadığını vurgulayan ve Adıyaman’daki mevcut sağlık yatırımlarını değerlendiren Tutdere, “Sayın Bakan, siz sabahki konuşmanızda ifade ettiniz, Afrika’nın çoğu ülkesine hastane yapmışsınız. Ancak bizim önceki yıllarda yıkılan Adıyaman devlet hastanemizin yerine yapılacağı belirtilen 150 yataklı devlet hastanesi bütün taleplerimize rağmen bugüne kadar yapılmadı. Adıyaman’da birinci basamak hastane olsaydı belki de kovid şartları bu kadar ağırlaşmayacak, bu kadar vaka olmayacaktı. Onun için Adıyaman’daki 150 yataklı devlet hastanesinin çalışmalarına bir an evvel başlanmasını bekliyoruz, talep ediyoruz. Bu hastanenin bir an evvel yapılıp halkın hizmetine açılması gerekiyor. Ayrıca, 2020 yılı yatırım programında Adıyaman’la ilgili 26 tane yatırımın olduğunu görüyoruz. Bunlardan 12 tanesine hiç ödenek ayrılmamış, 7 tanesine de iz ödenek ayrılmış. Adıyaman halkının beklentisi 2021 yılı bütçesinden yatırım programındaki bütün bu yatırımlar için gerekli ödeneğin ayrılmasıdır. Adıyaman halkı adına gerekli ödeneğin ayrılmasını talep ediyoruz. Yatırım programındaki bu tesislerin de Adıyaman’daki sağlık hizmetlerine açılmasını bekliyoruz.”ifadelerini kullandı. 

“Medikalciler ciddi sıkıntı yaşıyor”

Son günlerde ödeme alamadıkları için büyük sıkıntılar yaşayan medikalcilerin sorunlarına da değinen Tutdere, “Türkiye’de medikalciler de sağlık sisteminin aslında birer parçası. Medikalciler Türkiye’nin her tarafında özellikle şu anda ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Türkiye’nin değişik illerinden bize ulaşıyorlar, size de ulaşmışlarladır muhtemelen. Özellikle, medikalcilerin bu ekonomik sıkıntılarının giderilmesi için bir çalışmanız var mı? Medikalciler sizlerden ödeme bekliyorlar. Çünkü yaklaşık seksen gündür ödemelerini alamadılar. Bu konuda eğer medikalcilerin de mağduriyeti giderilirse çalışmalar koordineli bir şekilde, daha sağlıklı yürüyecektir.”dedi. 

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Adıyaman’ın 150 yataklı devlet hastanesini ne zaman yapacaksınız? Adıyaman’da boş bulunan uzman doktor kadrolarına atamaları ne zaman yapacaksınız? Şu anda Adıyaman’daki toplam vaka sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.

Ancak Bakan Koca sorular karşısında sessiz kalmayı seçti. 

Kaynak : PHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.