DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21585610,37%
Adıyaman
27°

PARÇALI BULUTLU

03:32

İMSAK Vakti

Yeniden Refah’tan uyarı: Türkiye-Rusya ilişkileri her an bozulabilir

Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı Prof. Aydal, Türkiye – Rusya ilişkilerinin.....

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı Prof. Aydal, Türkiye – Rusya ilişkilerinin, Rusya’nın Ukrayna işgali sonucunda yeniden çizilecek Karadeniz kıta sahanlığı haritası sebebiyle her an bozulabileceği uyarısında bulundu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna işgalinin, Karadeniz’de kıyısı olan başta Türkiye olmak üzere diğer ülkeler için de ciddi problemlere yol açacağını söyledi.

Rus işgali Karadeniz’de dengeleri değiştirecek

Rus işgalinin, mevcut şekli ile kalması halinde, Ukrayna’nın sadece karada toprak kaybetmeyeceğini, Karadeniz’de hükümran olduğu Kıta sahanlığının önemli bir kısmını kaybedeceğini ileri süren Aydal, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasal olmayan bir şekilde ilhakı Ukrayna’ya çok şeyler kaybettirmişti. Ukrayna, Deniz Kuvvetlerini güçlendirmek için yaptığı tesislerin yanı sıra Ukrayna Doğalgaz-Petrol şirketi olan NAFTOGAZ Kırım’daki bütün yan kuruluşlarını ve milyarlarca dolarlık ekipmanlarını da Rusya’ya terketmek zorunda bırakılmıştı. Naftogaz, Kırım olayından sonra bile Ukrayna kıta sahanlığı içinde kalan ve Romanya’da keşfedilen “Neptün” ve Türkiye’nin bulduğu “Tuna 1” doğalgaz sahasının kuzeyinde 32 ruhsat alanında Doğalgaz araştırması yapıyordu.”

İşgal sadece Ukrayna’yı değil Türkiye’de etkileyecek

Rusya’nın Azak denizinin bütün kıyılarını işgal ederek Azak denizini Rus denizi yaptığını kaydeden Aydal, “Bu işgalin ve yeni çizilecek kıta sahanlığı sınır haritasının Ukrayna’yı etkileyen çok önemli yönlerinin yansıra, Karadeniz Kıta sahanlığında, NATO üyesi olan Türkiye, Romanya hatta Bulgaristan olmak üzere Batı yanlısı Gürcistan’ı da etkileyecek pek çok yönü bulunmaktadır. Özellikle Romanya-Rusya; Rusya-Türkiye; Ukrayna-Romanya sınırlarının tartışmalı olacağı düşünülmektedir. Rusya’nın Romanya-Ukrayna arasında bulunan Yılan Adasını işgali de bu problemleri daha karmaşık hale getirecektir.”

Karadeniz’de ruhsat alanlarının da değişme ihtimali var

Aydal, TPAO ile ortak olarak iş yapan ve belli ruhsat alanlarına sahip Exxon Mobil ve PetroBras şirketlerine verilen ruhsat alanlarının mülkiyetlerinin de değişme ihtimali olmasının, ayrıca düşünülmesi gereken önemli bir konu olduğunu söyledi.

Türkiye şimdiden hazırlıklı olmalı

Eski Kıta sahanlığı harita alanlarında bile Türk balıkçılarının Rus Balıkçılarıyla birçok problem yaşadığını hatırlatan Aydal,  “Yeni harita gerçekleştiğinde, Rusya ile komşu olacağımız sınırlarda sadece doğalgaz, petrol muhtemel alanları sebebiyle değil, balıkçılık konularında da birçok yeni problemin oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bazı konularda Ukrayna ile anlaşmak çok kolayken, Rusya ile anlaşmanın kolay olmayacağı rahatlıkla tahmin edilebilir. Başta Cumhurbaşkanımız ve Dış İşleri Bakanlığımız olmak üzere, ilgili bütün yetkililer, çok yakın bir zamanda karşımıza çıkması kaçınılmaz olan bu probleme şimdiden hazırlıklı olmalıdır.” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

Şekil 1: Mevcut Kıta sahanlığı Sınırları

Şekil 2: Rus İşgali sonrası oluşacak muhtemel Kıta sahanlığı sınırları

 

Şekil 3: Kırım’ın en güney ucuyla Kastamonu-abana arasındaki mesafenin 165 mil olduğunu gösteren harita.

 

Şekil 4: Rusya-Ukrayna işgalinin 25 Mart 2022 tarihli son durum haritası. Harita ALJAZEERA tarafından yayınlanmıştır.

Şekil 5: Türkiye-TPAO tarafından Karadeniz’de yabancı şirketlere verilen ruhsat alanları

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.