DOLAR 33,0541 0.62%
EURO 36,0334 0.47%
ALTIN 2.562,590,53
BITCOIN 19107001,22%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

İMSAK Vakti

Çelik: Yerli malı kullanmaya özen göstermeliyiz

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak da bilinen Yerli Malları haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada her alanda olduğu gibi tarımsal ürünlerde de yerli malı kullanımının tercih edilmesinin önemine değinerek “Ülkelerin korumacı politikalar izlediği pandemi süreci bitkisel ve hayvansal üretimde kendine yeter ülke haline gelmemizin, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genel Başkan Çelik, dünyada her dokuz kişiden birinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, pandemi nedeniyle açlık probleminin daha da artabileceğini bu nedenle tarımsal üretimde kendine yeter ülke olmanın daha da önemlisi yerli malı kullanmanın önemli hale geldiğini belirterek ” Tarım sektörümüz büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin tamamının kullanılması durumunda ülkemiz insanının gıda güvencesini yerli üretimle sağlamakla kalmayız, rahatlıkla içerisinde bulunduğumuz coğrafyanın gıda ihtiyacını da karşılayabiliriz.” dedi.

Ülkemizde insanımızın gıda güvencesi için, bitkisel üretimin yanısıra özellikle sağlıklı et ve süt ürünlerine erişimin sağlanabilmesi amacıyla küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinin de önemli olduğunu vurgulayan Çelik, “ Ülkemizde son yıllarda küçükbaş hayvan sayısında artışlar yaşanması bu bakımdan önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın nüfus başına bir küçükbaş hayvan olacak şekilde artırılması talimatları, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin yeni destekler vermesi küçükbaş hayvan sayımızın 57,4 milyona ulaşmasını sağlamıştır. Bu sayının hedefimiz olan 90 milyona çıkarılması için Bakanlığımız ve Birliklerimizle beraber gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Hedefimiz insanımızın sağlıklı kırmızı et ihtiyacını ithalata gerek kalmadan karşılamaktır” dedi. 

“Kırsala dönüş projelerine ağırlık verilmeli”

Kırsalda yaşayan nüfusun her geçen gün azaldığını, kırsalda yaş ortalamasının ise 55’e yükseldiğini ifade eden Genel Başkan Çelik, Gençlerin kırsala dönmesi ve üretime katılması için gençlere yönelik projelere ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, “Ancak bu şekilde tarım ve hayvancılık ve özellikle de küçükbaş hayvancılığımızın yaşadığı sorunlar çözüm bulacak, hedeflerimize daha kolay ulaşmamız mümkün olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Küçük Aile işletmeleri desteklenmeli”

Yerli malı haftasında Küçük Aile İşletmelerinin sürdürülebilir üretimdeki rollerinin göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğunu belirten Genel Başkan Çelik, Yayınlanan raporlara göre son beş yılda on milyonlarca insanın kronik olarak yetersiz beslenenler safına katıldığını, yaklaşık 690 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği dünyada, gıda krizlerinin yaşanmaması için küçük çiftçi ailelerinin desteklendiğini ifade etti. Ülkemizde de tarımsal işletmelerin büyük çoğunluğunun küçük aile işletmelerinden oluştuğunu belirten Çelik, “ Küçük Aile İşletmelerimiz tarımımızın sigortası, gıda güvencemizin teminatıdır. Kırsalda Kalkınmanın sağlanması için önemli yapı taşı olan Küçük Aile İşletmeleri mutlaka pozitif ayrımcılık anlayışıyla daha çok desteklenmelidir ”dedi.

“Gıda israfını azaltmalıyız”

Genel Başkan Çelik, Dünya nüfusunun 2050 yılında 9,7 milyara ulaşacağının tahmin edildiğine de dikkat çekerek “  Artan nüfusa karşılık, tüketim alışkanlıklarının değişmesi, üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 25’inin israf edilmesi, insanlığın gıda güvencesini sorunlu hale getirmiştir. Türkiye’de de her yıl 7,7 milyon tondan fazla gıda israf edilmekte ve her yıl kişi başına 93 kilogram yiyecek çöpe atılmaktadır. Dolayısıyla gıdada israfın azaltılması için ne gerekiyorsa yapılması mutlaka sağlanmalıdır “ dedi.
 
Açıklamasında yerli malı tüketimine yoğunlaşılması gerektiğini vurgulayan Çelik, Yerli Malı Haftasının, 12-18 Aralık tarihleri arasında tüm okullarımızda her yıl çeşitli etkinliklerle kutlandığını, bu haftada çocuklarımızın, yerli üretimin, tutumlu olmanın, israf etmemenin, yerli üretim kullanımının ekonomimize olan katkıları konusunda bilgilendirildiğini ifade ederek “ Ancak yılın bir haftasında değil yıl boyunca bu bilgilendirmelerin verilmesi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için en akıllıca yatırım olacaktır “  görüşlerine yer verdi.

Kaynak: PHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.