DOLAR 32,7919 0.06%
EURO 35,1334 -0.02%
ALTIN 2.450,14-0,30
BITCOIN 21747420,40%
Adıyaman
31°

AÇIK

12:32

ÖĞLE Vakti

Erzurum’un itibarını sarsmaya yönelik girişimlere artık tahammülü yoktur

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ömer Çomaklı" Erzurum'un iddia edildiği gibi zor.....

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ömer Çomaklı “Erzurum’un iddia edildiği gibi zor, özgürlüklerinin kısıtlandığı bir şehir değil, fırsat şehri olduğu anlaşılacaktır" Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı Erzurum'da yerel bir tv programında Erzurum hakkında talihsiz açıklamalarda bulunan bir doktor ‘un söylemi nedeniyle bir basın bildirisi yayınladı.                                               

Rektör Çomaklı Basın bildirisinde" Tip doktoru olarak görev yapan ve aynı zamanda bir iş kadını olan Demet Say Kömeç hanımefendinin bir televizyon programında Erzurum'da kadınların şansız olduğu ve istediklerini yapamadıklarına dair ifadeleri kadınıyla erkeğiyle tüm Erzurum halkını zan altında bırakan talihsiz bir açıklamadır.

Şehrin sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasal yapısının her aşamasında önemli bir oynayan kadınların özgürlüğü hiçbir zaman kısıtlanmamış, ötelenmemiş aksine Erzurum halkının kadına verdiği değerle bu şehir, kadınlar için yaşanılabilir ve özgür bir ortam haline dönüşmüştür. Üniversitemizin köklü tarihi boyunca ülkemizin dört bir yanından gelen binlerce kız çocuğumuz kampüsümüzde ve şehrimizde güvenle, Erzurum halkının dostluğunu hissederek eğitimlerini tamamlayıp, yurdun dört bir yanında görevlerini ifa etmektedir. Nitekim bu yil örgün öğretimde 45 binden fazla kız öğrencimiz Üniversitemizde eğitim almakta, şehrimizde özgürce ve güvenle istedikleri yere gidebilmektedir.

Bunun dışında üniversitemizde kadın akademisyenlerimizin sayısı, başarılan ve bilim dünyasına katkılan Türkiye ortalamasının üstündedir. Üstelik bu şehirde birçok başarılı gazeteci, girişimci, yönetici kadından da bahsetmek mümkündür. Tüm bu veriler dikkate alınıp, önyargısız biçimde değerlendirildiğinde gerek öğrenci, gerek çalışan ve gerekse çalışmayan kadınlar için Erzurum'un iddia edildiği gibi zor, özgürlüklerinin kısıtlandığı bir şehir değil, fırsat şehri olduğu anlaşılacaktır.

Nitekim Dr. Demet Hanim 30 yıldır yaşadığı Erzurum'da hem kamuda hem de ticaret hayatında başanlı bir kadın olarak adından söz ettirmektedir. Bir kadın olarak Erzurum'da yakaladığı bu başanı öyküsü ile söyledikleri birbiriyle çelişmektedir. Bu çelişkinin bir televizyon programında, sırf eleştiri yapmış olmak adına talihsiz ifadelerle dışa vurumu Erzurum halkını derinden üzmüştür. Erzurum halkının, önyargılarla Erzurum'un itibarını sarsmaya yönelik girişimlere artık tahammülü yoktur. Dr. Demet Say Kömeç Hanım'a kariyer öyküsünde çok önemli bir yeri olan Erzurum ve Erzurum halkına özür borçlu olduğu hatırlatır, bu durumu kamuoyunun takdirine sunanım “dedi.

Haber : Hakan Dikmen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.