DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7224330,04%
Adıyaman
35°

AÇIK

18:34

AKŞAM Vakti

Mıkri (kırvar) aşireti yaşatma ve kültür derneği kuruldu

Adıyaman Gerger - Şanlıurfa Siverek - Diyarbakır Çermik ilinde yerleşik olan ülkenin birçok şehrinde.....

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Gerger – Şanlıurfa Siverek – Diyarbakır Çermik ilinde yerleşik olan ülkenin birçok şehrinde ve yurt dışında da mensupları bulunan Mıkri aşiretinin Gerger merkezli derneği kuruldu.

Uzun bir hazırlık dönenin ardından derneği kurmuş olmanın sevinicini yaşadıklarını dile getiren Mikrı Derneği Kurucu Başkanı Hasan Aslan; “Mıkri aşiretini mensubu akrabalarımızla bir araya geldiğimiz zamanlarda sürekli akrabalarımızı bir çatı altında toplamak üzere fikir alışverişinde bulunuyorduk. Değerli büyüklerimizden elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda farklı illerde bulunan akrabalarımızla dernek kurma fikrimizi paylaştık ve çok olumlu karşılandı. Dernek çalışmamızı ve tüzüğümüzü hazırlayarak dernekler müdürlüğümüze müracaatımızı yaptık. Yapılan incelemeler neticesinde derneğimiz yasal olarak onaylanarak tarafımıza bildirilmiştir. Derneğimiz Türkiye ve Dünyadaki Mıkri Aşireti’ne mensup kişi ve kişilere ulaşmak, örf, adet, gelenek, görenek, tarih, kültür ve özlerini yaşatmak amacıyla kurulmuş bir aile derneğidir. Derneğimiz 5253 sayılı Dernekler kanunun Hükümlerine göre kurulmuş olup, hiç bir siyasi parti, örgüt ve harekete bağlı değildir, dernek tüzüğümüzde yer alan ilke ve amaçları doğrultusunda bağımsız hareket edecektir.  Etnik ve mezhep, din, dil ve ırk ayrımı gözetmeyen sadece Mikrı Aşireti boyuna mensup ve ülkemiz genelinde faaliyet gösteren akrabaların bir araya gelerek sonraki kuşaklar arasında sosyal ve kültürel yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktır. Derneğimizin kısa adı MIKRİDER'dir.  Derneğimiz yasal dernek olup, En kısa zamanda ilk olağan genel kurulumuzu yapacağız, derneğimiz yönetiminde mikrı aşiretini oluşturan her aileden bir kişi yer alacaktır, ilimize, ülkemize ve Mikrı aşiretimize hayırlara vesile olsun derneğin kurulma aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.