DOLAR 32,5515 0.11%
EURO 35,0114 0.33%
ALTIN 2.438,780,15
BITCOIN 2137994-0,85%
Adıyaman
34°

AÇIK

12:32

ÖĞLE Vakti

Ucuz Elektrik ve Güvenlik İçin Kamulaştırma

"Elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar.....

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

"Elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar, halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin, bütün üreticilerimizin belini bükmüş, üretim şevkini kırmıştır."

Elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar, halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin, bütün üreticilerimizin belini bükmüş, üretim şevkini kırmıştır.

1 yıla yakın süredir Vatan Partisi olarak uyardığımız enerji krizi bütün dünyayı sarmış ve ülkemizde bu krizden nasibini almıştır. Fakat ağırlaşan enerji krizinin faturası halkın omuzlarına yüklenemez!

Günlerdir İstanbul’umuzun esnaflarını ziyaret ediyoruz. Esnafımız, faturalarını camlara asarak tepkisini dile getiriyor. Bu çığlık, bir uyarı çığlığıdır. Türkiye’nin üretimine, ticaretine vurulan darbeyi engellemek için hükümet yetkililerine bir uyarı niteliğindedir.

Vatan Partisi olarak, hiçbir zaman sadece tepki gösteren muhalefet tarzı izlemedik. Her tepkimizde konuya dair çözümlerimizi sunduk. Çünkü biz bu memleketin sahibiyiz. Hükümette olmadan da memlekete fayda sağlamak için çalışırız. Bu konuda da çözüm önerimizi sunuyoruz.

 

*Elektrik Üretim ve Dağıtımında Özel Çıkara Derhal Son Verelim!*

Devlete ait elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildi. Sonuçlarını yaşıyoruz. Özel çıkar, halkın çıkarının tepesine bindi. Özel şirketler, devletten aldığı elektriği aşırı kârla satıyor. Hükümet, halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor.

Dünya çapında oluşan enerji krizine karşı devletimiz şu anda elektriği 2019’un son çeyreğinden daha ucuza dağıtım şirketlerine veriyor. 1 kw elektriği 2019’da 34,86 kuruşa satarken bugün 31,85 kuruşa satıyor. Fakat şu an önünde bulunduğumuz İstanbul Avrupa yakasına dağıtım yapan CK Boğaziçi enerji şirketi de dâhil olmak üzere 21 dağıtım şirketi 31,85 kuruştan aldıkları elektriği belli bir kw’a kadar 1 lira 37 kuruşa, belli kw’tan sonra ise 2 lira 9 kuruşa satıyor. Yani 5-7 kat arası fiyat farkı koyuyor!

Yine geçmiş yılın verilerine göre dağıtım şirketlerinin bir yılda 135 milyar lira kar ettiğini görüyoruz. O halde soruyoruz: Bu şirketler kamulaştırılırsa 135 milyar lira nereye gidecek? Vatandaşın faturalarını azaltmaya gidecek. Üretime gidecek. Ticarete gidecek. Yani yine Türkiye’ye dönecek. İşte bu sebeple tek çözüm kamulaştırma diyoruz.

 

*Tek Çözüm Kamulaştırma*

Enerji dağıtımı kamu hizmetidir!

Dahası, enerjide halkçı çözüm ülke güvenliği için şarttır.

Enerji, kâr amacıyla değil, toprağın ekilmesi, sanayi çarkının çevrilmesi, çarşılarımızın şenlenmesi, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumda huzurun sağlanması için ucuza verilmelidir.

Kamu eliyle yenilenebilir ve ucuz enerji üreten modellere geçilmelidir. Nükleer enerji üretiminin geliştirilmesi Türkiye'nin geleceği açısından şarttır.

Vatan Partisi’nin merkezinde olacağı Üreticilerin Millî Hükümeti, özel elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerini kamulaştıracaktır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki hükümetimize öneriyoruz: Üretim ve güvenlik için kamulaştırmaya bir an önce gidelim ve halka ucuz elektrik verelim.

 

*Ucuz Enerji için Komşularla İşbirliği*

Dünyada yükselen enerji krizini komşularımızla işbirliği yoluyla aşabiliriz. Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Cezayir ve Katar gibi enerji güvenliğimizi sağladığımız ülkelerle işbirliği yaparak ucuz doğalgaz, ucuz mazot, ucuz elektrik sağlayabiliriz. Vatan Partisi bu amaçla ilgili devletlerle görüşmektedir. Olumlu sonuçlar almak için şartlar uygundur. Yeter ki Hükümetimiz ABD’nin ülkemize ve bölgemize yönelttiği tehditlere karşı dostlarımıza güven versin.

Değerli basın mensupları, kıymetli vatandaşlarımız,

Halkın Türk Bayrağı Altında Haklı Eylemlerinin Başarısı İçin Sorumluluk Üstleniyoruz!

Üreticilerin ucuz elektrik talebiyle yaptığı kitlesel eylemler haklıdır. Bu eylemleri bölücü amaçlarla ve ABD’nin kaos planlarına hizmet için saptırma girişimlerine halkımız fırsat vermeyecektir. Vatan Partisi olarak bu eylemlerin başarısı için, üstümüze düşen görevlerin bilincindeyiz. Sadece şikayet eden, tek amacı hükümeti devirmek için fırsat kollamak olan ve yüreği bu topraklarda bu millet ile atmayanlara mahal vermeyelim. Sorun bizim, çözüm bizdedir. Bu kapsamda İstanbul’umuzun bütün siyasi parti başkanlarına, derneklerine ve kuruluşlarına çağrıda bulunuyoruz. Çıkalım sokağa ve esnafa bakalım. Sanayiciye ve vatandaşa bakalım. Sorunu birlikte çözmek için el ele verelim. Elektrik dağıtımını kamulaştıralım! Ucuz elektrik verelim! Zamları geri çekerek vatandaşımıza, “Rahat nefes al ve üret” diyelim!

Saygılarımla.

Cem Dikmen

Vatan Partisi MYK Üyesi – Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.