DOLAR 31,0074 0.3%
EURO 33,5665 0.32%
ALTIN 2.016,690,25
BITCOIN 1578024-0,62%
Adıyaman

AZ BULUTLU

05:44

İMSAK Vakti

Erbakan’dan Erdoğan’a cevap: Gemiyi batıran sizsiniz!

Erbakan’dan Erdoğan’a cevap: Gemiyi batıran sizsiniz!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, iktidarın ülkenin kaynaklarını; bir avuç imtiyazlı azınlığa, faize, israfa ve Kur Korumalı Mevduat’a aktardığını belirterek, “Şimdi de ‘Gemi batıyor, batarsak hep birlikte batacağız’ diyorsunuz… Evet bu gemi batıyor ama bu gemiyi batıran sizsiniz!” dedi.

ABONE OL
23 Ocak 2024 22:56
Erbakan’dan Erdoğan’a cevap: Gemiyi batıran sizsiniz!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, iktidarın ülkenin kaynaklarını; bir avuç imtiyazlı azınlığa, faize, israfa ve Kur Korumalı Mevduat’a aktardığını belirterek, “Şimdi de ‘Gemi batıyor, batarsak hep birlikte batacağız’ diyorsunuz… Evet bu gemi batıyor ama bu gemiyi batıran sizsiniz!” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin Konya’nın Ereğli ilçesindeki kongresinde sıcak gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kaynaklar bir avuç imtiyazlıya akıyor

İktidarın ülkenin kaynaklarını bir avuç imtiyazlı azınlığa, faize, israfa ve Kur Korumalı Mevduat hesaplarına aktarmaya devam ettiğini söyleyen Erbakan, konuşmasında şunları kaydetti:

“Bakınız bankalarda döviz garantili hesap açtıran bir avuç birikim sahibine halkın bütçesinden 5 ayda 60,6 milyar lira para aktarıldı. Döviz kurunun temmuzda da yükselişini sürdürmesi nedeniyle mevduat sahiplerine sadece temmuz ayında yapılan garanti ödemesi 23 milyar 361 milyon lirayla rekor kırdı. En son haziran ayında yapılan ödeme 16,1 milyar lira olmuştu. Sadece KKM değil Yap-İşlet-Devret projeleri yani ‘ben yiyemedim sen ye projeleri’… Bu projelerden dolayı 2022 yılında imtiyazlı holdinglere ödenecek garanti ödemesi 70 milyar lirayı buluyor. KKM’ye 60 milyar, garanti ödemeleri 70 milyar ve bütçeden devletin borçlanmaları için faize ödenen para bu yılın ilk 7 ayında 151 milyar lirayı aştı. Bu yıl içinde faize yaklaşık 330 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor. Yani hepsini kabaca toplasanız faize, KKM’ye, 5 holdingin kasasına ve israfa 550 milyar lira ödenecek. Böyle olunca da dar gelirliye, çiftçiye, millete aktaracak kaynak kalmıyor; 5.7 milyon hane sosyal yardıma muhtaç, 11,3 milyon insan gıda yardımına muhtaç, 3,7 milyon abonenin elektriği kesik, 4 milyon haneye doğalgaz desteği, Halk ekmek kuyrukları kilometreleri buluyor, askıda ekmek uygulaması bütün fırınlara yayılmış, Ayçiçek yağı zincirle bağlanmış, bebek mamalarına alarm takılmış… Asgari ücret açlık sınırı altında + emekli maaşları açlık sınırı altında (halkın %45’i), halkın %85’i yoksulluk sınırı altında İcra dosya sayısı 25 milyona yaklaşmış.”

Erbakan’dan iktidara: Gemiyi batıran sizsiniz!
İktidara defalarca davette bulunduklarını belirten Erbakan; “Kendilerini ‘Milli Görüş’ün faizci kapitalist düzene meydan okuyan, kaynakları ülke insanına yönlendiren ilkelerine davet ettik. Ekonomideki problemleri ve çözüm yollarını, Rahmetli Erbakan Hocamızın yaptığı gibi, hazırladığımız proje kitaplarla dikkatinize sunduk. Kaynak paketlerimizi açıkladık. Bunların hepsini Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdik. “Bu memleket için güzel işler yapılacaksa ille de biz yapalım diye bir ısrarımız yok. Memleket için güzel işler yapılsın da kim yaparsa yapsın!” dedik. Siz bütün çağrılarımıza kulak tıkadınız. Çareyi günlük politikalarda, tek dişi kalmış medeniyetin ağzında aradınız. Faiz lobisine, bir kısım müteahhit lobisine kaynak aktarmakta aradınız. Kurtuluşu “Biden ile aynı karede yer alabilme” çabasında aradınız. “Stratejik Derinlik” adı altında sunulan, “Dış Politikada duvara toslama” yaklaşımında aradınız… Son olarak da binlerce Filistinlinin katili, çocuk katili İsrail’e yöneldiniz… Şimdi de “gemi batıyor, batarsak hep birlikte batacağız” diyorsunuz… Bu gemi evet batıyor ama bu gemiyi batıran sizlersiniz! Ancak geçmişte olduğu gibi Milli Görüş bugün de cankurtaran gibi yetişecek ve bu ülkeyi batmaktan kurtaracaktır.” İfadelerini kullandı.
‘Altın günü yapar gibi toplanıp toplanıp fotoğraf çektirip dağılıyorlar’

Genel Başkan Erbakan, Türkiye’de büyük bir iktidar boşluğu olduğu kadar, büyük bir muhalefet boşluğu olduğunun da sıkça dile getirildiğini belirterek, “Bu kanaatin yaygınlaşmasının en büyük sebebi, 6’lı masa denilen tuhaf yapının arz ettiği acziyet görüntüsüdür. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde masa başındakiler dediğimiz 6 parti 6. kez bir araya geldi. Bu 6 benzemez bugüne kadar 30’u baş başa, 6’sı da 6’lı masa etrafında olmak üzere toplam 36 kez bir araya gelmiş. Peki, ortaya ne çıkmış? Aylardır Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem de güçlendirilmiş parlamenter sistem tarihin en büyük ekonomik krizine ilişkin somut bir çözüm önerileri var mı? Kaynak paketlerini ortaya koyabilmişler mi? Ancak ‘altın günü yapar gibi Toplanıp toplanıp fotoğraf çektirip dağılıyorlar. Bunlardan millete fayda gelmeyeceğini aylardır söylüyoruz. Neden mi fayda gelmez? Bir kısmı 10 seneden fazla AK Parti hükümetlerinde görev yaptılar, en kritik kararlara imza attılar. Şimdi çıkmış diyorlar ki ‘Türkiye’yi biz kurtaracağız.’ Madem kurtaracaktınız, onca yıl en kritik görevlerde bulunurken kurtarsaydınız. Masanın diğer tarafı CHP 28 Şubat’ın ateşli savunucusu, İstanbul Sözleşmesi’nin hayranı, Ayasofya’nın cami olmasına üzülen, Parti içinde LGBT Komisyonu kuran, 6 yaşında çocuğa Kur’an öğretmek çağdışılıktır diyen, İstanbul Büyükşehir Belediyesini borca ve faize batıran, 89-94 arasında bütün belediyeleri perişan eden Bunların hiçbirinden millete bir hayır gelmez” dedi.

‘19 Kasım’daki sınav derhal iptal edilmelidir’
Yüzbinlerce öğretmenin tepki gösterdiği ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ ile ilgili de konuşan Erbakan, “Ülke genelinde öğretmenlerimizin ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ ve ‘Uzman Öğretmenlik’ ve ‘Başöğretmenlik’ kariyer basamakları için 19 Kasım’da yapılması planlanan sınavla ilgili tepkileri artarak devam ediyor. Buradan bir kez daha iktidara sesleniyoruz; bu kanun revize edilmeli ve bu sınav da derhal iptal edilmelidir. Yeniden Refah iktidarında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu ‘hak temelli’ ve ‘mesleğin itibarının hak ettiği yere getirilmesi’ odaklı olmak üzere revize edeceğiz. Mesleğe yıllarını vermiş öğretmenlerimizin tamamına ‘Başöğretmenlik’ unvanını vererek olası bir haksızlığın önüne geçeceğiz. Meslekte deneyiminin erken döneminde olan öğretmenlerimize ise sınavla değil, sınav başvuru şartlarında aranan ‘Mesleki Çalışma Belgeleri’ne dayalı olarak geliştirilmiş bir puanlama sistemi ile ‘Uzman Öğretmenlik’ ve ‘Başöğretmenlik’ unvanları verilecek. Öğretmenlerimizin mesleki itibarı, gelir düzeyi ve kariyer basamakları ile ilgili sorunlarını iktidarımızda çözüme kavuşturacağımızı başta kıymetli öğretmenlerimiz olmak üzere tüm kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.”

‘81 ilin olduğu gibi Konya’nın da problemlerini biliyoruz’
Erbakan, 81 ilin olduğu gibi Konya’nın da problemlerini bildiklerini ve çözüm yollarını hazırladıklarını kaydederek, “Bütün bu problemleri geçmişte olduğu gibi bugün de Milli Görüş’le çözeceğiz inşallah. Yeniden Refah iktidarında; borçlanma, faiz, zam, vergi artışı, israf, işsizlik, haksız vergiler, kamu mallarını satıp yok etmek, kemer sıkma, acı reçete, imtiyazlılara ve faize kaynak aktarmak için milletin suyunu çıkarmak, çifte standart ve torpil yok. Paylaşımda adalet, yönetimde adalet, milli kaynak paketleri, ‘önce millet’ anlayışı, memura-emekliye-işçiye yüzde 100 maaş zammı, çiftçiye-köylüye ucuz mazot, ucuz elektrik, en yüksek taban fiyatları, 81 ilimize 681 refah projesi, üretim, istihdam, ihracat, EYT’lilere emeklilik hakkı, atanamayan öğretmenlere atama var” diye konuştu.
Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.