DOLAR 31,0288 0.35%
EURO 33,6127 0.39%
ALTIN 2.016,710,25
BITCOIN 1580442-0,42%
Adıyaman

AZ BULUTLU

05:44

İMSAK Vakti

Bir Yıl Sonra

Bir Yıl Sonra

6 Şubat Deprem’in üzerinden bir yıl geçmesine rağmen depremin yol açtığı yıkım ve tahribatın izleri hâlâ sürüyor. Hâlâ acımız taze, yüreğimiz buruk, boğazımız düğümleniyor. Bu kadar büyük bir felaket sonrasında acılarımız kolay kolay da geçmeyecek….

ABONE OL
8 Şubat 2024 09:59
Bir Yıl Sonra
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye o gün saat 04.17 sabahında gerçekleşen 7.7 ve ardından 7.6 şiddetindeki deprem, Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ illerinin içinde bulunduğu oldukça geniş bir alanda büyük yıkıma neden olan depremle uyandı. Şiddeti ve etki alanı çok yüksek olan deprem on binlerce kayıpla birlikte şehirlerde büyük tahribata yol açarken toplumsal hayatın dengelerinde büyük sarsıntıya neden oldu.

Bu deprem bu illerde yalnız can ve mal kaybına yol açmadı aynı zamanda bu illerin demografik yapısından eğitime, sağlığa, barınmaya aile sorunlarına ve çalışma hayatına kadar, toplumsal yapıyı da yıkıma uğrattı. Deprem sonrası bu on bir ildeki yıkımın ve büyük toplumsal değişimin sonuçlarını ve olası risklerini öngörebilmek için bölgenin sosyoekonomik yapısının iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Bölgedeki toplumsal yapı bileşenlerinin tahlili bölgenin geçireceği büyük kentsel dönüşümde yapılacak çalışmalar için zemin oluşturulmalı. Bu kapsamda öncelikle depremden etkilenen bölge tanımlanmalı, bölgenin nüfus ve demografik yapısı ve hanehalkı yapısı ortaya konulmalı. Depremden etkilenen illerin sosyoekonomik yapısı ise illerdeki gelir dağılımı, istihdam ve çalışma hayatı ve eğitim sorunları ele alınmalı ve çözümler üretilmelidir. 1 milyona yakın depremzede büyük şehirlere göç etmiş durumda. Devlet bunlara sahip çıkmalı. Yetkili kurumlar depremzede kardeşlerimizin durumlarını yakından takip etmeli ve onların sorunlarıyla ilgilenmelidir. Şu anda yapılan binaların depreme dayanıklı olarak inşa edilip edilmediği sıkı bir denetimden geçirilmelidir. Çoğu yapı denetim kuruluşları sadece gerekli evrak işlerini düzenlemek için varlar, inşaat yapımıyla hiç bir ilgileri yok. üikede herkes zaten doğuştan müteahhit. siyasetçisi belediyesi desen betonu medeniyet zannediyor. toplumumuzda ahlaksızlık, boşvermişlik ve cezasızlık kültürü bu şekilde ve elbirliği ile sürdükçe maalesef depremlerde daha çok canlar yanacak, son pişmanlık fayda vermeyecektir. Bu konular, kendi çerçevesinde, ülke yararına, sağlıklı bir şekilde tartışmamız gerekir. ülke hepimizin. Bu tartışmaları, sağlıklı çerçeveden çıkartıp ideoloji kavgasına evrilmesine yol açacak her girişim dezenformasyondur. Konuyu siyaset malzemesi yapanlara itibar edilmemelidir.

Tekrar depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifa, kalanlara ve hepimize de sabır ve metanet diliyorum

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.