DOLAR 16,1073 1.1%
EURO 17,2481 1.18%
ALTIN 961,951,40
BITCOIN 470012-2,52%
Adıyaman
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:20

İKİNDİ Vakti

Ünverdi: BDDK’nın Kredi Düzenlenmesini Olumlu Buluyoruz

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Koronavirüs (COVİT-19) salgını ile birlikte yaşanan güçlükler karşısında ekonomi yönetimimin aldığı tedbir kararları doğrultusunda bankacılık sektörüne kredi limitlerini kullandırmaları için sürekli talepte bulunduklarını hatırlatarak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kredi kullanımına yönelik aktif rasyo oranı düzenlemesini olumlu bulduklarını söyledi.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öne Çıkan Görsel Altı Reklam
Satır Solu Reklam Alanı (300x250)

BDDK’nın attığı bu adımın kredi taleplerinin karşılanması ve dolayısıyla ekonomi çarklarının dönmesine yönelik önemli bir karar olduğunu belirten Ünverdi, “BDDK, 1 Mayıs 2020'den başlamak üzere aylık aktif rasyo hesaplarını yeniden düzenleyecek. Buradaki amaç bankaların ellerinde bulunan kaynaklarını daha aktif ve iyi kullanmalarını sağlamak. Buna göre bankalarımız piyasadan topladıkları tüm mevduatı, katılım bankaları ise yüzde 80’ini kredi olarak kullandırabilecekler. Üretimin, ihracatın, istihdamın devam edebilmesi için firmalarımızın ayakta kalması ve üretimine devam etmesi gerekiyor. Bunun için de bankalarımızın reel sektörün yanında olması büyük önem taşıyor” dedi.

Covid-19 salgının ekonomi üzerine etkilerini azaltmak için hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde banka kredileri ile ilgili Hazine garantisi ve Kredi Garanti Fonu (KGF) desteklerinin yanı sıra, BDDK’nın almış olduğu kararlarla birlikte özel bankacılık sektörünün de aktif kredi rasyosu ile bankalara kredi limitlerini kullandırma çağrısında bulunulduğunu belirten Ünverdi, “GSO olarak, bankaların yaklaşımı ile ilgili çok sayıda şikayet aldığımızı çok defa dile getirdik. Bankacılık sektörünün reel sektörle birlikte yürümesi gerektiğinin altını çizdik. Maalesef tüm çabalarımıza rağmen bankalarımızdan istenilen yaklaşımı göremedik. BDDK tam da böylesi kritik bir dönemde yeni bir düzenlemeye giderek, kredi musluklarını açabilecek bir karar aldı. BDDK’nın krediler için yaptığı bu yeni düzenlemenin ekonomik ve sosyal yaşama olumlu yansımalarının olacağını düşünüyorum. İnşallah alınan kararlar doğrultusunda bankalar gereken desteği sağlar, yaralara merhem olur ve bu süreci birlikte atlatırız” ifadelerini kullandı.

 

Haber Merkezi

3. Paragraf Sonrası Reklam

Haber Sonu Reklam

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.